7/24 ACİL SERVİS

0322 341 00 11

0530 393 47 49

Septorinoplasti ameliyatı nedir?
Septorinoplasti, hem burun estetiği hem de burundaki eğriliğin ve havayollarındaki tıkanıklığın giderilmesi ameliyatıdır.

Septorinoplasti ameliyatı hangi yaşta yapılır?
Burun gelişimi tamamlandıktan sonra he yaşta uygulanabilir. Kızlarda 16-17 yaşlarında erkeklerde 17-18 yaşlarında burun gelişimi tamamlanır.

Nasıl bir anestezi uygulanır?/ Ameliyat süresi nedir?
Burun estetiği ameliyatının hastanın konforu ve cerrahın rahat çalışması için genel anestezi ile yapılması tercih edilir. Ancak küçük müdahaleler lokal anestezi ile yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı genellikle bir yada iki saat, kompleks olgularda daha uzun sürmektedir.

Burun tamponu kullanılır mı?
Burun içinde şişliği azaltmak ve kemik çatının istenen şekilde kaynamasını desteklemek için ince ve kısa tamponlar yerleştirilir ve burun üzerine alçı veya plastik kalıp uygulanır. Genellikle tampon 3. günde, alçı 7. günde çıkartılır.

Hasta ne zaman taburcu edilir?
Anesteziden uyandıktan sonra 4-5 saatlik toparlanma sürecinin ardından hasta evine gidebilir ancak uzun süren vakalar bir gece yatırılır. Burun kemiklerine müdahale edilen olgularda göz çevresi şişlik ve morluklar oluşur. Bu şişlik 3-4 günde, morluklar ise 7-10 gün içinde geçecektir. Bunun daha hızlı olması için evde ilk gün gözlere soğuk uygulaması yapılır.

Kaç gün sonra normal günlük aktivitelere dönülür?
Burun estetiği geçiren birçok hasta, bir-iki gün içinde ayağa kalkmakta, bir hafta sonrasında da okul veya masa başı görevlerine dönebilmektedir. Genellikle 15. günden itibaren ameliyat olduğu farkedilmez hale gelir. Tamamen normal günlük aktivitelere dönüş ise birkaç haftayı bulmaktadır.

 

Op.Dr.Levent ÖNÜR
Kulak Burun Boğaz Uzmanı