Kulak Burun Boğaz

Estetik Burun Operasyonu (Rhinoplasti)

 Rhinoplasti, estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.

 Estetik burun operasyonu hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı 18 ve üzeri yaşlarda yapılır. Ameliyat öncesi görüşmede; burundaki şekil bozuklukları değerlendirilir. Nefes alma durumunu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır.

Septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği veya burun eti büyüklüğü tespit edilirse ameliyat sırasında bu problemler de düzeltilir. Hastanın burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel şekil görülür.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır,ortalama 2-3 saat sürer.

Ameliyatta ihtiyaca göre, hump dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır, burundaki eğrilik düzeltilir, burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içinde nefes almayı engelleyen bir problem varsa bunlar düzeltilir. Burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik koruyucu yerleştirilir. Gerektiğinde burun içerisine tampon konur.

Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik koruyucu ve bantlar, varsa burun içindeki tamponlar çıkarılır. Genellikle 10 gün sonra hasta normal hayata geri döner, yolculuk yapabilir ve işine başlayabilir.

Gözlük kullanımı ortalama 2.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)Yoğun egzersiz, yorucu sportif faaliyetler ve dalmaya 2.aydan önce başlanmamalıdır.

Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis
WhatsApp 0530 393 47 49