Ortopedi  

Atroskopi Nedir

    Atroskopi fiberoptik cihazlar kullanılarak , eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek eklem içi patolojileri gidermekte kullanılan cihazdır.

   Atroskopik müdahaleler sıklıkla diz, omuz ve ayak bileği eklemlerinde başta olmak üzere bir çok eklemlere uygulanmaktadır .     Hastalarda çekilen MR grafiklerinde eklem patolojilerini tespit etmek %70-80 oranında mümkün olabilmektedir . Tespit edilemeyen eklem ağrılarında teşhis amaçlı Atroskopik işlemler yapılmakta. Atroskopi esnasında yüzde yüze yakın bir oranda ağrı nedenleri bulunup.

Çözüm olarak aynı seansta müdahale yapılabilmektedir.

   Atroskopik müdahaleler tartışmasız açık yapılan ameliyatlardan daha üstün bir yöntemdir ,2 adet 0,5 cm ‘lik kesi ile müdahale yapılması ameliyat riskini minimuma düşürdüğü gibi , hastanede kalış süreside 5 saat gibi kısa bir süreye düşürmektedir.

    Ameliyat sonrası avantajları; iyileşme süresi kısa olup masa başı çalışanlarda 3 günde , ağır işlerde  çalışanlarda ,20 gün gibi kısa sürede iş  hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir .

   Sonuç : Tüm yapılan tetkiklere rağmen ağrı nedenleri belirlenemeyen hastalarda Atroskopik tanı yöntemleri sıklıkla kullanılabilir.

 

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis
WhatsApp 0530 393 47 49